Ελλάδα

BasketLeague: Εκπληκτικό Λαύριο κέρδισε τον Προμηθέα με 92-77 στην Πάτρα και 2-2 η σειρά

Το Λαύριο έκανε τεράστια νίκη στην έδρα του Προμηθέα Πατρών με 92-77 στο «Δ.Τόφαλος» και ισοφάρισε την σειρά σε 2-2 δείχνοντας ότι τίποτα δεν είχε τελειώσει ποτέ για την ομάδα του Χρήστου Σερέλη, που από το 2-0 έφερε τη σειρά στα ίσια.

Ο Προμηθέας βλέποντας και τον τραυματία και ταλαιπωρημένο από θλάση Τζέριαν Γκραντ να πατάει παρκέ έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενος (23-19) εκμεταλλευόμενος και τα 1/7 τρίποντα του Λαυρίου.

Στην δεύτερη περίοδο τα πράγματα άλλαξαν άρδην. Η ομάδα της Αττικής βρήκε το «χέρι» της και με buzzer beater τρίποντου του Μουράτου (13-23 επιμέρους σκορ), πήγε στο ημίχρονο στο +7 (36-43), με τους Πατρινούς να έχουν 1/9 τρίποντα.

Η διαφορά αυξομειώθηκε και πάλι στο τρίτο δεκάλεπτο, με το Λαύριο όμως να κρατάει τελικά το προβάδισμα βλέποντας και τον Γκραντ να επιστρέφει στον πάγκο με πόνους (60-63).

Στην τέταρτη περίοδο με ηγέτη τον Κάρτερ και σύμμαχο τον ανήμπορο να αντιδράσει Προμηθέα, το Λαύριο εκτόξευσε την διαφορά σε διψήφια επίπεδα παίρνοντας τελικά την νίκη με 92-77.

Για τους Πατρινούς ξεχώρισε ο Δημήτρης Αγραβάνης με 21 πόντους και 10 ριμπάουντ. Ο «πληγωμένος» Τζέριαν Γκραντ είχε 15 πόντους, 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ενώ μόλις 11 πόντους σημείωσε ο Τζεράι Γκραντ.

Από το Λαύριο διαστημικός ήταν ο Τάισον Κάρτερ με 29 πόντους, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα. Από 15π. είχαν οι Γκλεν Κόζι (+6ασ.) και Ντέβιν Ντέιβις (7ρ.) ενώ από 13π. σημείωσαν οι Μουράτος (+2κλ.) και Άλφα Ντιαλό.

Από εκεί που η κατάσταση ήταν τελειωμένη για την ομάδα του Μάκη Γιατρά, τώρα όλα θα κριθούν το Σάββατο (29/05, 20:00, ΕΡΤ) στο Λαύριο, με την ομάδα του Χρήστου Σερέλη να είναι έτοιμη για μια επική ανατροπή.